Znalezienie sposobu zarabiania na swoim oprogramowaniu może być nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka sposobów na utrzymanie stałego dochodu dzięki aplikacjom, a wybór odpowiedniego z nich może mieć duży wpływ na rozwój i przyszłe zyski.
Reklamy mobilne to najprostszy, choć nie najskuteczniejszy, sposób zarabiania na aplikacji. Można wybierać spośród różnych form reklam, między innymi banerowych, reklam pełnoekranowych czy też reklam nagradzanych.
Aby uzyskiwać dochody z reklam, należy korzystać z wtyczki google_mobile_ads dostarczonej przez programistów Google. Dzięki niej będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, jak i kiedy reklamy będą się wyświetlać.
Baner należy do popularnych formatów reklam. Są one zwykle wyświetlane na górze lub na dole ekranu i mogą być regularnie odświeżane w celu wyświetlania nowych treści. Ze względu na swoją nieinwazyjność jest to dobry format do wprowadzania reklam do aplikacji.
Z kolei reklamy nagradzane pozwalają angażować użytkowników poprzez nagradzanie ich za oglądanie opłacalnych reklam. W grach, na przykład, codzienne nagradzane odsłony reklam mogą przynieść graczom korzyści w postaci niewielkiej ilości wewnętrznej waluty, którą można wykorzystać do zwiększenia ich zadowolenia z rozgrywki.
Aby zacząć korzystać z reklam, musisz założyć konto Google AdMob, które będzie wyświetlać reklamy w Twojej aplikacji. Następnie będziesz zarabiać pieniądze na podstawie wskaźnika CPM, czyli kosztu za tysiąc wyświetleń. Pozwala on wyznaczyć średnią kwotę, jaką otrzymasz.
Inną strategią zwiększania przychodów z aplikacji jest wprowadzenie możliwości dokonywania zakupów. Zarówno Google, jak i Apple umożliwiają sprzedaż użytkownikom produktów i usług w publikowanych aplikacjach.
Masz pełną kontrolę zarówno nad dostępnością produktów, jak i nad ich ceną. Istnieją trzy rodzaje zakupów, których można dokonać:
Produkty odnawialne zostały wprowadzone z myślą o rzeczach, które można kupować wielokrotnie, takich jak waluta w aplikacji, dodatkowe życia w grze i temu podobne. Są one często spotykane w aplikacjach opartych na modelu biznesowym freemium, takich jak gry.
Produkty nieodnawialne można kupić tylko raz, a ich ważność nie podlega wygaśnięciu. Przykładem mogą być filtry w aplikacjach do edycji zdjęć, nowe poziomy w grach czy programy treningowe w aplikacjach fitness.
Subskrypcje to ostatni i prawdopodobnie najbardziej opłacalny rodzaj zakupu. Dzięki nim użytkownicy mogą uzyskać dostęp do materiałów premium. Abonenci są rozliczani cyklicznie i mają możliwość rezygnacji w dowolnym momencie.
Choć większość zakupów w aplikacji dotyczy towarów wirtualnych, możesz chcieć sprzedawać także towary fizyczne. Pomoże Ci w tym plugin Pay. Jest to pakiet, który umożliwia przyjmowanie płatności Google lub Apple Pay.
Ponieważ masz pełną kontrolę nad tym, co sprzedajesz i jaką płatność pobierasz, jest to najbardziej elastyczna metoda monetyzacji oprogramowania. Ze względu na to, że Google i Apple Pay stały się ostatnio tak popularne, to właśnie ta metoda płatności może być preferowana przez Twoich użytkowników.
Podsumujmy teraz podstawowe zalety każdej z metod, aby w pełni zrozumieć, która z nich pozwoli Ci uzyskać największe korzyści z przychodów Twojej aplikacji.
Reklamy są najprostsze do skonfigurowania, ale nie przynoszą dużych dochodów. Mimo że dodanie pośrednictwa - rozwiązania umożliwiającego wyświetlanie reklam z wielu źródeł - zwiększy wskaźnik CPM, nadal będzie mniej opłacalne niż inne metody monetyzacji.
Zakupy w aplikacji mogą przyciągnąć dodatkowych klientów dzięki zwiększeniu funkcjonalności aplikacji. Mogą być doskonałym uzupełnieniem reklam, można też dokonać płatności bezkonsumpcyjnej, która pozwoli użytkownikom na trwałe usunięcie reklam.
Podsumowując, nie ma dobrego ani złego podejścia do zarabiania na aplikacji. Sam musisz określić, w jaki sposób chcesz osiągnąć odpowiednią stopę zysku.
Flutter nie ma przed nami tajemnic. Dowiedz się, jak to robimy!
Udostępnij ten post:
Otrzymuj powiadomienia, gdy zostaną opublikowane nowe artykuły. Zawsze możesz wypisać się z listy.
Firma Softnauts zobowiązuje się do przetwarzania powyższych informacji. Przeczytaj Politykę Prywatności