Przez wiele czasu Flutter był uznawany za rozwijające się i niedokończone narzędzie programistyczne, które nie było odpowiednią podstawą do tworzenia stabilnego oprogramowania. Gdy pojawił się na rynku, ciężko było polecić go, jako odpowiednią platformę do rozwoju aplikacji mobilnych. Te problemy Fluttera to już przeszłość – najnowsze aktualizacje sprawiły, że stał się dojrzałym i funkcjonalnym narzędziem. Skupia się na osiągach, stabilności i niezawodności. To właśnie dzięki temu Flutter jest gotowy do przejęcia świata aplikacji mobilnych.
Wersja Fluttera 2.5.3 była przełomową aktualizacją, w której twórcy skupili się na usunięciu błędów i naprawieniu bieżących problemów. Ich starania doprowadziły do tego, że Flutter stał się niezawodną platformą do rozwoju aplikacji mobilnych. Głównym celem twórców Fluttera jest stworzenie możliwie najlepszego narzędzia, które ułatwi tworzenie wydajnych, wieloplatformowych aplikacji mobilnych.
Wersja 2.5.3 wprowadza poprawki sekcji “Garbage Collector”, która jest odpowiedzialna za zarządzanie pamięcią. Zaimplementowane poprawki skutkują lepszą optymalizacją animacji. Dzieje się tak dzięki temu, że tworzą one mniej niepotrzebnych danych, zużywają mniej energii i w mniejszym stopniu obciążają procesor.
Aktualizacja Fluttera sprawiła także, że aplikacje lepiej współpracują z aparatami w urządzeniach mobilnych. Stało się tak dzięki wtyczce “image_picker”, która wprowadza nowe funkcjonalności w systemie Android i przekłada się na ogólne polepszenie niezawodności urządzenia.
3 miesiące później pojawiła się wersja Flutter 2.8. Jej wydanie przyniosło jeszcze więcej poprawek, w tym funkcjonalności Firebase. To doprowadziło do poprawienia czasu uruchamiania aplikacji na wielu urządzeniach — na smartfonach z niższej półki został on skrócony aż o 50%, a na urządzeniach flagowych o 10%.
Wtyczki Firebase dla Fluttera były dostępne już wcześniej w wersjach beta, jednak teraz większość z nich zyskała stabilność i została dopuszczona do użytku. Wprowadzono je nie tylko na platformach iOS oraz Android, ale także w raplikacjach webowych. Wtyczki Firebase są z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich aplikacjach mobilnych, zapewniając dostęp do narzędzi autoryzacji, baz danych, funkcji analitycznych i powiadomień.
Podczas gdy Flutter wspierał Androida, iOS, aplikacje webowe, mac OS i Linux, najnowsza aktualizacja wprowadziła wsparcie platformy Windows 7 i nowszych wersji systemu. Nowa wtyczka przeszła wszystkie niezbędne testy i weryfikacje, dzięki czemu jest stabilna i niezawodna.
Najnowsza aktualizacja pozwala tworzyć aplikacje na jeszcze więcej platform i urządzeń. Wraz z najnowszym wydaniem Google ogłosiło, że z wykorzystaniem Fluttera powstało już ponad pół miliona aplikacji!
Dodatkowo pojawiło się wiele poprawek specyficznych dla danych platform. Są to m.in. płynniejsze animacje zamykania i otwierania klawiatury w systemie iOS, automatyczne wsparcie Androida 12 oraz ulepszone działanie aplikacji webowych.
Co więcej, dzięki możliwościom projektowania dostarczanym przez Fluttera, rozwija się wtyczka Material 3. Pozwala ona programistom np. na generowanie schematu kolorystycznego strony na bazie jednego koloru. Aby usprawnić pracę z wykorzystaniem wtyczki Material 3, dodano do niej kolejne 1028 modyfikowalnych ikon.
Flutter wciąż się rozwija i jest adaptowany do nowych platform. Z każdym stabilnym wydaniem, które następuje co około 3-4 miesiące, programiści otrzymują kolejne poprawki i dostrzegają ulepszenia w zakresie stabilności i wydajności. Nowe funkcjonalności dodawane są na każdym etapie rozwoju, a udoskonalanie Fluttera nigdy się nie kończy. Możemy dzięki temu powiedzieć, że Flutter w obecnej formie jest odpowiednim i godnym zaufania narzędziem służącym do rozwoju aplikacji.
Z perspektywy użytkowników-programistów skupienie na poprawie wydajności i stabilności jest widoczne lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieje się tak zarówno na urządzeniach flagowych, jak i tych z niższej półki. Po sukcesach Fluttera na platformach mobilnych nadszedł czas, aby przenieść jego rozwiązania do aplikacji webowych i desktopowych.
W 2021 roku Flutter został liderem w dziedzinie wieloplatformowych frameworków służących do rozwoju oprogramowania. Wykorzystano go przy tworzeniu aż 42% międzyplatformowych aplikacji, co sprawiło, że Flutter wyprzedził w tej dziedzinie aplikacje React Native.
Wiele międzynarodowych korporacji oparło swoje aplikacje na Flutterze. Należą do nich m.in. BMW, Toyota, eBay, Groupon i Alibaba. Marki bezproblemowo wprowadzają Fluttera za pomocą prostych narzędzi migracji.
Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że Flutter jest świetnym narzędziem do rozwoju aplikacji mobilnych. Wraz z ciągłymi poprawkami stabilności i wydajności, wieloplatformowe aplikacje tworzone za pomocą Fluttera dostarczają użytkownikom takich samych wrażeń, jak aplikacje natywne. Google dostarcza deweloperom wielu nowych, ekscytujących i użytecznych funkcji, które pomagają w tworzeniu jeszcze lepszych aplikacji.
Flutter stał się naszym stałym wsparciem w realizacji projektów IT. Dowiedz się, jak to robimy na poniższej podstronie:
Udostępnij ten post:
Otrzymuj powiadomienia, gdy zostaną opublikowane nowe artykuły. Zawsze możesz wypisać się z listy.
Firma Softnauts zobowiązuje się do przetwarzania powyższych informacji. Przeczytaj Politykę Prywatności